• Пошук по документах

Товстуха Леонід Самійлович

Товстуха Леонід Самійлович народився 17 жовтня 1930 року в с. Горлівка Ямпільського району Сумської області. Навчався в місцевій семирічці, після закінчення якої в 1947 році поступає до Кролевецького технікуму художніх промислів. В 1951 році направлений у Полтаву в промартіль ім. Лесі Українки на посаду майстра килимового цеху. Через рік за його проханням рішенням Правління Укрхудожпрому переведений у Решетилівську промартіль начальником килимового цеху.

З березня 1953 року працював художником на підприємстві. Потім пройшов шлях від техкерівника промартілі, головного інженера фабрики художніх виробів імені Клари Цеткін до директора. На цій посаді пропрацював до виходу на пенсію 43 роки, а загальний стаж роботи на фабриці складає більше 50 років.

Без відриву від виробництва здобув вищу освіту, закінчивши Московський технологічний інститут. Роботи Леоніда Самійловича виставлялися на республіканських і міжнародних виставках у Канаді, Дамаску, Брюсселі, Токіо, Торонто, Лос-Анжелесі та багатьох інших. У складі делегації брав участь у міжнародному ярмарку в Лейпцігу в 1958, також побував у Швейцарії, Франції.

За творчі досягнення в розвитку українського народно-декоративного мистецтва в 1975-му Л. С. Товстусі було присвоєно почесне звання Заслуженого художника України, а у 1986-му – лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка. В 1977 році наш славний земляк нагороджений орденом «Знак Пошани».

Було організовано 4 персональні виставки його творчих робіт. Один з останніх гобеленів – «Народжені рідною землею» - був подарований у 2003 р. від України Раді Європи.

Проаналізувавши історію розвитку решетилівського килима, Товстуха Л.С.  видрукував фундаментальну наукову працю каталог «Гобелени, виконані на Решетилівській фабриці ім. К. Цеткін за 1954-1998 роки»

В 2010 році  вийшла в світ його книга «Спогади і роздуми (півстоліття на Решетилівській фабриці художніх виробів ім.Клари Цеткін)», в яких використані матеріали архіву фабрики ім. Клари Цеткін та особистий архів автора, каталоги виставок.

За розвиток та популяризацію народних промислів на Решетилівщині рішенням сесії селищної ради 2006 року Л.С. Товстуха удостоєний звання Почесного громадянина Решетилівки.

Леонід Самійлович Товстуха помер 7 березня 2010 року в Решетилівці.