П Р А В И Л А
внутрішнього трудового розпорядку
виконавчого комітету Решетилівської міської ради
І. Загальні положення
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Право на працю реалізується шляхом укладення між працівником i власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, яка використовує найману працю (далі — роботодавець) трудового договору, за яким працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цим договором, з підляганням правилам внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець –– виплачувати працівникові заробітну плату i забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі –– Правила) мають на меті забезпечення чіткої організації праці, належних безпечних умов праці, підвищення її продуктивності та ефективності, раціональне використання робочого часу, зміцнення трудової дисципліни.
Трудова дисципліна забезпечується створенням роботодавцем необхідних організаційних та економічних умов для високопродуктивної праці, відповідальним i свідомим ставленням працівників до роботи, а також заохоченнями за сумлінну працю. До працівників, які порушують трудову дисципліну, в необхідних випадках застосовуються заходи дисциплінарного впливу.
Правила затверджуються зборами трудового колективу підприємства, установи, організації за поданням роботодавця і виборного органу профспілкової організації, а у разі його відсутності, іншими представниками, вільно обраними працівниками (далі –– представницький орган), відповідно до законодавства про працю i є обов’язковими для виконання.
Правила внутрішнього трудового розпорядку виконавчого комітету Решетилівської міської ради розроблено відповідно до чинного законодавства України.
Правила регулюють трудові відносини між адміністрацією і працівниками виконавчого комітету міської ради, сприяють виконанню основних завдань і функцій, підвищенню ефективності і якості роботи, зміцненню трудової і виконавчої дисципліни, раціональному використанню робочого часу.
Питання, пов’язані із застосуванням цих Правил, вирішуються міським головою у межах наданих йому повноважень, передбачених чинним законодавством України і цими Правилами, та трудовим колективом відповідно до його повноважень.
Ознайомлення працівників з розпорядженнями, повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронних комунікаційних мереж з накладенням удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися альтернативні способи ознайомлення працівника, крім інформації, визначеної (наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору), що доводиться до відома працівників під підпис.
У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання розпоряджень роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
ІІ. Порядок прийняття та звільнення працівників
Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу з міським головою (далі-Керівник) відповідно до КЗпП України.
Прийняття на роботу у виконавчий комітет міської ради здійснюється:
- міського голови – обирається територіальною громадою на основі загального, рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування;
- заступників міського голови, керуючого справами – шляхом затвердження відповідною радою;
- старости – затверджується міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу;
- секретаря ради – шляхом таємного голосування відповідною радою з числа її депутатів;
- начальників відділів та спеціалістів – шляхом прийняття на роботу міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України;
- службовців та робітників – міським головою згідно з поданою заявою.
При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.
Прийняття на роботу без подання зазначених документів не допускається. При прийнятті на роботу, яка вимагає спеціальних знань, керівник має право вимагати від працівника подання диплома або іншого документа про здобуту освіту або професійну підготовку в навчальних закладах різних рівнів акредитації.
При прийнятті на роботу забороняється вимагати документи, подання яких не передбачено законодавством, а також відомості щодо реєстрації за місцем проживання.
Укладення трудового договору оформляється розпорядженням міського голови про прийняття працівника на роботу, яке оголошується йому під розписку. У розпорядженні вказується посада за штатним розписом, умови оплати праці, дата, з якої працівник приступає до виконання посадових обов’язків (роботи).
При укладенні трудового договору може бути обумовлено угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Термін випробування встановлюється відповідно до чинного законодавства.
До початку роботи адміністрація зобов’язана в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про:
1) місце роботи (інформація про роботодавця, у тому числі його місцезнаходження), трудову функцію, яку зобов’язаний виконувати працівник (посада та перелік посадових обов’язків), дату початку виконання роботи;
2) визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами;
3) права та обов’язки, умови праці;
4) наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору - під підпис;
5) правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення);
6) проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;
7) організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено);
8) тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці;
9) процедуру та встановлені КЗпП України строки попередження про припинення трудового договору, яких повинні дотримуватися працівник і роботодавець.
При укладенні трудового договору про дистанційну роботу роботодавець забезпечує виконання вищезазначених пунктів (1, 3, 5, 7-9) та у разі потреби надає працівникові необхідні для виконання роботи обладнання та засоби, а також рекомендації щодо роботи з ними. Інформування може здійснюватися у формі дистанційного інструктажу або шляхом проведення навчання безпечним методам роботи на конкретному технічному засобі. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися додаткові умови щодо безпеки праці.
Працівники мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це міського голову письмово за два тижні.
При розірванні трудового договору з поважних причин, передбачених чинним законодавством, працівник звільняється у строк, про який він просить.
Строковий трудовий договір розривається на вимогу працівника достроково у разі хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню ним роботи за трудовим договором, а також у випадку порушення керівництвом виконавчого комітету законодавства про працю, колективного або трудового договору та з інших поважних причин, передбачених чинним законодавством .
Розірвання трудового договору з працівником з ініціативи керівництва здійснюється з урахуванням вимог КЗпП України.
Припинення трудового договору оформляється розпорядженням міського голови, яке оголошується працівникові під розписку.
У день звільнення з працівником проводяться відповідні розрахунки та за його бажанням вносяться відповідні записи до паперової трудової книжки.
ІІІ. Основні обов’язки та права працівників
Працівники виконавчого комітету міської ради зобов’язані :
1) працювати чесно і сумлінно, додержуватись дисципліни праці, своєчасно і точно виконувати розпорядження міського голови, обов’язки (функції), які визначені посадовими інструкціями;
2) повідомляти адміністрацію про зміну своїх персональних даних (місце проживання, паспортні та інші дані), виникнення чи припинення дії обставин, які дають право на додаткові пільги та гарантії, передбачені чинним законодавством (додаткові соціальні відпустки тощо), надавати документи, що підтверджують право на отримання таких пільг і гарантій;
3) постійно вдосконалювати організацію своєї праці, підвищувати свій професійний рівень і ділову кваліфікацію;
4) додержуватись вимог з охорони праці, техніки безпеки та протипожежної охорони;
5) вживати заходів для термінового усунення причин і умов, які перешкоджають або утруднюють нормальну роботу, інформувати про це керівництво виконавчого комітету;
6) ефективно використовувати комп’ютерну, обчислювальну та іншу оргтехніку, бережно ставитись до майна, економити і раціонально витрачати матеріали, електроенергію та інші матеріальні ресурси;
7) уважно ставитись до колег по роботі, сприяти створенню нормального психологічного мікроклімату в колективі виконавчого комітету міської ради;
8) чітко виконувати встановлені правила внутрішнього трудового розпорядку;
9) сумлінно, своєчасно виконувати свої службові обов’язки, проявляти ініціативу та творчість в роботі в межах своєї компетенції;
10) дбайливо відноситися до майна установи, приймати заходи по запобіганню випадків пошкоджень та втрат матеріальних цінностей.
11) сумлінно, компетентно, результативно і відповідально виконувати свої посадові обов’язки, проявляти ініціативу, а також не допускати ухилення від прийняття рішень та відповідальності за свої дії та рішення, дотримуватись професійно-етичних вимог та керуватись ними під час виконання обов’язків, на запит адміністрації надавати звіти про виконання своїх посадових обов’язків, дбайливо ставитись до майна установи.
12) посадовим особам місцевого самоврядування забороняється використовувати свої повноваження або своє службове становище в особистих (приватних) інтересах чи в неправомірних особистих інтересах інших осіб, у тому числі використовувати свій статус та інформацію про місце роботи з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
13) дбати про службу в органах місцевого самоврядування, а також про позитивну репутацію органів місцевого самоврядування, що включає дотримання правил етикету, належного зовнішнього вигляду, забезпечення високої якості роботи, встановленого внутрішнього службового розпорядку, дотримуватись трудової дисципліни, вимог нормативно-правових актів з охорони праці, поважати приватне життя інших осіб.
14) неухильно дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування, з повагою ставитись до прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, об’єднань громадян, інших юридичних осіб.
15) під час виконання своїх посадових обов’язків повинні проявляти стриманість у разі критики чи образ з боку громадян, зауважувати щодо неприйнятності такої поведінки і необхідності дотримання норм ввічливого спілкування.
16) у своїй поведінці зобов’язані не допускати: використання нецензурної лайки, підвищеної інтонації, принизливих коментарів щодо зовнішнього вигляду, одягу, віку, статі, сімейного стану, віросповідання особи; поширення чуток, обговорення особистого та сімейного життя колег, членів їх сімей; впливу приватних, сімейних, суспільних або інших інтересів на поведінку та прийняття рішень під час виконання своїх посадових обов’язків; прояву будь-якої з форм дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, а також за мовними та іншими ознаками; дій сексуального характеру, виражених словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізичного (доторкання, поплескування), що принижують чи ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування.
17) виконувати свої посадові обов’язки чесно і неупереджено, незважаючи на особисті ідеологічні, гендерні, релігійні або інші погляди, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильність до окремих фізичних чи юридичних осіб, громадських і релігійних організацій.
18) одяг повинен бути офіційно-ділового стилю і відповідати загальноприйнятим вимогам пристойності.
19) з повагою ставитися до державних символів України, використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов’язків, не допускати дискримінації державної мови, шанувати народні звичаї і національні традиції.
20) постійно поліпшувати свої уміння, знання і навички відповідно до функцій та завдань займаної посади, підвищувати свій професійний та культурний рівень, удосконалювати організацію службової діяльності.
21) спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів та недопущення конфлікту між приватними та публічними інтересами, уникати виникнення реального та потенційного конфлікту інтересів у своїй діяльності.
22) не розголошувати інформацію, що стала відомою у зв’язку з виконанням посадових обов’язків, зокрема персональні дані фізичних осіб, конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, режим якої встановлено Законами України "Про державну таємницю", "Про інформацію", "Про захист персональних даних" та "Про доступ до публічної інформації", крім випадків, установлених законом.
23) при роботі з інформацією оцінювати її критично, аналізувати джерела інформації, використовувати ті із них, які є офіційними, приймати рішення на основі достовірної та перевіреної інформації, поширювати лише ту інформацію, що відповідає дійсності.
24) при виконанні посадових обов’язків не приховувати чи обмежувати інформацію, яка має бути доведена до відома інших осіб.
Працівники мають право:
1) на отримання заробітної плати залежно від посади (робіт);
2) на просування по службі відповідно до чинного законодавства з урахуванням кваліфікації та здібностей, сумлінного виконання своїх службових обов’язків;
3) на здорові, безпечні та належні умови праці;
4) на соціальний і правовий захист відповідно до чинного законодавства;
5) захищати свої законні права і інтереси у порядку, передбаченому чинним законодавством.
ІV. Основні обов’язки керівництва
а) правильно організувати працю працівників, закріпити за кожним з них робоче місце, створити для них здорові і безпечні умови праці;
б) забезпечувати працівників комп’ютерною, обчислювальною та іншою оргтехнікою, необхідними для роботи матеріалами і приладдям;
в) створювати умови для зацікавленості працівників у результатах особистої праці, виплачувати заробітну плату в установлені терміни;
г) постійно здійснювати організаторську та виховну роботу, направлену на зміцнення трудової і виконавчої дисципліни;
д) неухильно додержуватись законодавства про працю і правил охорони праці, вживати заходів для своєчасного усунення причин і умов, що перешкоджають нормальній роботі працівників;
е) забезпечувати належні умови для ефективної праці, систематичного підвищення кваліфікації працівників;
є) уважно ставитися до потреб і запитів працівників, надавати їм в установленому порядку матеріальну допомогу.
V. Робочий час і його використання
5.1. У виконавчого комітету Решетилівської міської ради встановлюється п’ятиденний робочий тиждень із тривалістю робочого часу – 40 годин на тиждень, 8 годин на день, з двома вихідними днями – субота, неділя.
5.2. Для посадових осіб, службовців та робітників виконавчого комітету міської ради встановлюється ненормований робочий день.
5.3. У виконавчому комітеті міської ради, крім відділу „Центр надання адміністративних послуг” виконкому міськради встановлюється такий режим роботи:
- початок роботи – 8:00;
- закінчення роботи – 17:15, в п’ятницю 16.00;
- перерва для відпочинку та харчування – 12:00-13:00.
5.4. Режим роботи відділу „Центр надання адміністративних послуг” виконкому міськради:
- понеділок-середа – з 8:00- до 17:15;
- четвер- з 8:00- до 20:00;
- п’ятниця - з 8:00- до 16:00;
- субота - з 8:00 – до 15:00 (перерва з 12:00 до 12:30) ;
- неділя – вихідний.
5.5. Для працівників відділу „Центр надання адміністративних послуг” виконавчого комітету міської ради розробляється начальником відділу графік роботи, який затверджується Решетилівським міським головою за погодженням з профспілкою.
5.6. Для прибиральників службових приміщень робочий час починається о 6.00 год., закінчується о 15.15 год, в п’ятницю о 14.00 год. з перервою для відпочинку і харчування з 10.00 год. до 11.00 год.
5.7. Для сторожів робочий час встановлюється відповідно до графіка, розробленого начальником відділу та затвердженого міським головою за погодженням із Профспілкою.
5.8. Для оператора котельні робочий час встановлюється за розпорядженням міського голови.
5.9. Напередодні святкових днів тривалість роботи працівників скорочується на одну годину. У період дії воєнного стану ця норма не застосовується.
5.10. Для виконання невідкладної та непередбачуваної роботи працівники можуть залучатися за розпорядженням міського голови до надурочних робіт, роботи у вихідні, святкові та неробочі дні в установленому законодавством порядку. Така робота компенсується відповідно до чинного трудового законодавства.
5.11. Перебування працівників із службових питань у робочий час поза адміністративним приміщенням виконавчого комітету міської ради здійснюється лише за дорученням або з дозволу безпосереднього керівника.
Залишення в робочий час працівником адміністративного приміщення виконавчого комітету міської ради без дозволу безпосереднього керівника не допускається і вважається порушенням трудової дисципліни.
5.12. Керівники відділів попередньо погоджують свою відсутність на робочому місці у робочий час з заступником міського голови відповідно до розподілу функціональних обов’язків та забезпечують на час своєї відсутності належне заміщення.
5.13. Працівник, який знаходиться на роботі у нетверезому стані, відсторонюється від роботи безпосереднім керівником і за його пропозицією притягується до відповідальності в установленому порядку.
5.14. У робочий час забороняється відволікати від роботи працівників для вирішення особистих справ, виконання ними громадських доручень, які не пов’язані з діяльністю міської ради та її виконавчого комітету.
5.15. Працівникам надаються відпустки відповідно до чинного законодавства. Черговість надання працівникам відпусток визначається графіком відпусток.
5.16. Направлення працівника у відрядження здійснюється міським головою або його заступником і оформляється розпорядженням із зазначенням: пункту призначення, найменування підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження. Строк відрядження в межах України визначається міським головою або його заступником, але не може перевищувати 30 календарних днів.
Відрядження за кордон здійснюється відповідно до розпорядження міського голови після затвердження технічного завдання, в якому визначаються мета виїзду, завдання та очікувані результати відрядження, строк, умови перебування за кордоном (у разі поїздки за запрошенням подається його копія з перекладом), і кошторису витрат. Термін відрядження за кордон визначається міським головою, але не може перевищувати 60 календарних днів, за винятком випадків, установлених Кабінетом Міністрів України.
VI. Заохочення за успіхи у роботі
За зразкове виконання трудових обов’язків, сумлінне ставлення до роботи та вагомі досягнення в роботі до працівників виконавчого комітету застосовуються такі види заохочень:
- оголошення подяки,
- нагородження грамотою,
- виплата грошової премії та надбавки,
- присвоєння достроково рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах категорії,
- призначення на вищу посаду.
Заохочення оголошується розпорядженням, доводиться до відома всього колективу і заноситься до трудових книжок працівників у відповідності з правилами їх ведення (за заявою працівника).
За особливі трудові заслуги працівники можуть бути представлені до державних нагород та присвоєння почесних звань.
VII. Стягнення за порушення трудової дисципліни
Дисциплінарні стягнення застосовуються до працівників виконавчого комітету за порушенням трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, невиконання або неналежне виконання покладених на них трудових обов’язків, перевищення повноважень пов’язаних з проходженням служби в органах місцевого самоврядування.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
За порушення трудової дисципліни до працівника можуть бути застосовані такі дисциплінарні стягнення:
- догана;
- звільнення з роботи.
До посадових осіб місцевого самоврядування, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю України можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу:
- попередження про неповну службову відповідальність,
- затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вищу посаду.
До застосування дисциплінарного стягнення міський голова зобов’язаний витребувати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
Відмова працівника дати такі пояснення не може бути перешкодою для застосування стягнення.
Стягнення оголошується розпорядженням і повідомляється працівникові під розписку.
Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не було піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
Протягом строку дисциплінарного стягнення заходи заохочення, передбачені цими Правилами, до працівника не застосовуються.